We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Knape & Vogt HEAVYWEIGHT 0221-40PM Hang Track, 400 lb Weight Capacity, Wall Mounting, Steel
SKU
ORG6210009
by Knape & Vogt
$62.45 /6EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- This 40 in diamond plate embossed hang track provides a quick and easy way to install your HEAVYWEIGHT standards for a lifetime of use
- Durable platinum powder coated finish
- Built to withstand high-use working environments
- The steel shelf edge strengthens the shelf and prevents sagging
- 1 in vertical adjustability
- Makes installation easier than a traditional installation
- For workshops and garages
Knape & Vogt HEAVYWEIGHT Hang Track, 400 lb Weight, Wall Mounting, Steel, Platinum, 2 in Width, 40 in Height, 0.4 in Depth, Suitable for: 0201 Series Standard and Heavy-Duty Shelving Systems
| Depth | 0.4in |
|---|---|
| Finish | Platinum |
| Height | 1.38in |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Wall |
| Suitable for | 0201 Series Standard and Heavy-Duty Shelving Systems |
| Weight Capacity | 400lb |
| Width | 2in |
| Brand | Knape & Vogt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.3600 |
| UPC | 077355000924 |
| MPN | 0221-40PM |

Log In