We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwik Change Hole Cutter Kit, Carbide-Tipped, 7/8 in to 2 in Cut dia
SKU
ORS332660
by Greenlee
$361.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Cuts stainless steel quickly and easily.
- Quick Change arbor allows for easy changes to cutter heads.
- Flange stop prevents over-drilling.
- Replaceable cobalt-steel pilot drill with split-point tip prevents walking.
- Minimum chuck size 3/8 in.
Category: Hand Tools
Cuts stainless steel quickly and easily. Quick Change arbor allows for easy changes to cutter heads. Flange stop prevents over-drilling. Replaceable cobalt-steel pilot drill with split-point tip prevents walking. Minimum chuck size 3/8 in.
| Applicable Materials | Stainless Steel |
|---|---|
| Bit/Blade Mounting Size [Nom] | 3/8 in |
| Bit/Blade Mounting Type | Chuck |
| Cutting Diam [Nom] | 7/8 in; 1-1/8 in; 1-3/8 in; 1-3/4 in; 2 in |
| Cutting Edge Material | Carbide-Tipped |
| Includes | Cutter Heads; Arbor; Hex Key; Case |
| Wt. | 1.3 lb |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 27112826 |
| Manufacturer | Greenlee® |
| Brand | Greenlee |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6300 |
| UPC | 783310057666 |
| MPN | 660 |

Log In