We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 154HFL SQT 15 Straight Square Passage/Hall/Closet Lever, 2-3/8 - 2-3/4 in Backset, 2-1/8 in Crossbore Unkeyed
SKU
ORG5997390
by KWIKSET
$42.08 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reversible lever for left-hand or right-hand doors
- Exposed screws on the interior lever
- Alignment post for easy install
- Strengthened springs to ensure lever stays level over time
- For closet and hall door
Category: Door Hardware
The Halifax square contemporary lever combines sophistication and simplicity, making this design the ideal accent for a contemporary home.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Halifax |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Lever Length | 4-15/32in |
| Lock Type | Non-Locking |
| Material | Zinc |
| Projection Size | 2-19/32in |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8in |
| Security Grade | 2 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Full Lip Round Corner |
| Throw Length | 1/2in |
| Download PDF File |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6500 |
| UPC | 883351640435 |
| MPN | 720HFL SQT-15 |

Log In