We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 200BL-15 6AL Passage Lever, Satin Nickel
SKU
ORG5997275
by KWIKSET
$41.54 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Features an adjustable latch to fit all standard door preparations
- Exposed screws on the interior lever
- Non-handed lever design to fit both right and left-handed doors
- For closet and hall door
Category: Door Hardware
The Balboa lever's wave style design is an attractive addition to any home.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Latch Type | 6-Way Adjustable |
| Lever Length | 4-7/32in |
| Material | Zinc |
| Projection Size | 1-15/16in |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8in |
| Security Grade | 3 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Full Lip Round Corner |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3500 |
| UPC | 883351593335 |
| MPN | 200BL-15 6AL |

Log In