We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 200DNL-11P Passage Lever, Venetian Bronze
SKU
ORG5997382
by KWIKSET
$45.66 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easily installs in minutes with just a screwdriver
- Microban antimicrobial product protection keeps door hardware 99.9% cleaner than unprotected surfaces
- For use on interior doors requiring no locking functionality, such as hallway or closet doors
Category: Door Hardware
Kwikset Passage Door Lever, Lock Type: Non-Locking, Venetian Bronze, Zinc, Commercial/Residential: Residential, Door Handing: Reversible, Security Grade: 3, Cylinder Type: 5-Pin, Lever Length: 3-3/4 in, Key Type: Non-Keyed, Cross Bore Diameter: 2-1/8 in, Door Thickness: 1-3/8 to 1-3/4 in, Edge Bore Diameter: 1 in, Faceplate Size: 1 x 2-1/4 in, Throw Length: 1/2 in, Projection Size: 2-1/8 in, Strike Size: 2-1/4 in, Strike Type: Round Corner, Rose/Base Dimensions: 2-5/8 in
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Venetian Bronze |
| Key Type | Non-Keyed |
| Lever Length | 3-3/4in |
| Lock Type | Non-Locking |
| Material | Zinc |
| Projection Size | 2-1/8in |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8in |
| Security Grade | 3 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Round Corner |
| Throw Length | 1/2in |
| Download PDF File |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3500 |
| UPC | 883351592284 |
| MPN | 200DNL-11P |

Log In