We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 200P3RCLRCS Door Knob, Polished Brass, 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Door, 2-1/4 in Strike
SKU
ORG4044962
by KWIKSET
$29.49 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Latch has two interchangeable faceplates
- Latch has adjustable backset 2-3/8 to 2-3/4 in to fit all standard door preparations
- Easily installs in minutes with just a screwdriver
- Round corner and square corner
- For interior doors requiring no locking functionality, such as hallway or closet doors
Category: Door Hardware
Classic lines and enhanced styling make Polo a great choice for many home designs and the ideal enhancement for traditional or contemporary homes.
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4 in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8 in |
| Design | Polo |
| Dimensions | 2-5/8 in Dia |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4 in |
| Edge Bore Diameter | 1 in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4 in |
| Finish | Polished Brass |
| Handle Type | Knob |
| Latch Type | Adjustable |
| Material | Zinc |
| Projection Size | 2-7/32 in |
| Strike Size | 2-1/4 in |
| Strike Type | Round Corner Square Corner |
| Throw Length | 1/2 in |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8400 |
| UPC | 042049086713 |
| MPN | 200P3 6AL |

Log In