We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 200T5RCLRCSBX Door Knob, Antique Brass, 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Door, 2-1/4 in Strike
SKU
ORG3078144
by KWIKSET
$24.96 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Fits both right-handed and left-handed doors
- Latch has two interchangeable faceplates
- Round corner and square corner
- Latch has adjustable backset 2-3/8 to 2-3/4 in to fit all standard door preparations
- Easily installs in minutes with just a screwdriver
- For closet and hall door
Category: Home Doors & Hardware
The classic design of Tylo is at home in any decor. Its style lends a graceful finish to any door.
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Tylo |
| Dimensions | 2-5/8 in L x 2-1/2 in W |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Antique Brass |
| Handle Type | Knob |
| Latch Type | Adjustable |
| Material | Metal |
| Projection Size | 2-1/2in |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Round Corner Square Corner |
| Throw Length | 1/2in |
| Download PDF File |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8400 |
| UPC | 042049087611 |
| MPN | 200T5RCLRCSBX |

Log In