We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 300DNL-15 Privacy Lever, Satin Nickel
SKU
ORG2056851
by KWIKSET
$43.47 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Latch has three interchangeable faceplates
- Latch has adjustable backset 2-3/8 to 2-3/4 in to fit all standard door preparations
- Locking mechanism functions with turn piece on the interior of the lock
- Fully reversible lever can be installed on both right-handed and left-handed doors
- Easily installs in minutes with just a screwdriver
- Microban antimicrobial product protection keeps door hardware 99.9% cleaner than unprotected surfaces
- For bathroom and bedroom doors
Category: Door Hardware
Etched detailing at the tip of the lever lends an air of elegant sophistication to the Dorian. It's graceful styling feels right at home in a wide range of decor.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Tumbler |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Latch Type | 6-Way Adjustable |
| Lever Length | 3-3/4in |
| Lock Type | Turnbutton |
| Material | Zinc |
| Projection Size | 2-1/8in |
| Re-Key Technology | SmartKey |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8in |
| Security Grade | 3 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Full Lip Round Corner |
| Throw Length | 1/2in |
| Download PDF File |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6800 |
| UPC | 883351592338 |
| MPN | 300DNL-15 |

Log In