We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 300T3RCLRCSBX Privacy Door Knob, Polished Brass
SKU
ORG3318151
by KWIKSET
$29.48 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Features adjustable latch to fit all standard door preparations
- Exposed screws on the exterior knob
Category: Door Hardware
The classic design of Tylo is at home in any decor. Its style lends a graceful finish to any door.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin |
| Dimensions | 1-7/8 in W x 2-5/8 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Polished Brass |
| Knob Shape | Bell |
| Length | 17.0in |
| Projection Size | 2-1/2in |
| Re-Key Technology | Smartkey |
| Security Grade | 3 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Full Lip |
| Suitable for | Bedroom Bathroom Doors |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8400 |
| UPC | 883351635530 |
| MPN | 300T3RCLRCSV1 |

Log In