We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 400CV-15 CP Keyed Entry Knob, 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Door, Steel, Satin Nickel
SKU
ORG6538201
by KWIKSET
$37.89 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Features adjustable latch to fit all standard door preparations
- Exposed screws on the interior knob
- Kwikset door knobs are available in multiple styles and finishes
- SmartKey Security is compatible with Kwikset keyway
- SmartKey cylinders feature a stainless steel side locking bar, racks and pins for increased strength and security
- Patented side locking bar technology offers improved security by protecting against lock bumping, an attack technique used to defeat conventional pin and tumbler locks
- For use on exterior doors where keyed entry and security is needed
Category: Door Hardware
This attractive Colonial style knob's traditional design makes a simple yet elegant statement in any home.
| Backset Size | 2-3/8in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Dimensions | 2-5/8 in L x 2-1/2 in W x 2-3/16 in D |
| Door Thickness | 1-1/8 to 1-1/2in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Includes | Mounting Hardware |
| Key Type | Keyed |
| Keyway Type | KW1 |
| Material | Steel |
| Security Grade | 3 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Full Lip Round Corner |
| Suitable for | Standard Doors |
| Download PDF File |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.8000 |
| UPC | 883351589178 |
| MPN | 400CV-15 CP |

Log In