We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 488T 5 Half-Inactive Dummy Door Knob, 1-7/8 in Dia Knob, Antique Brass
SKU
ORG6579346
by KWIKSET
$21.89 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easily installs in minutes with just a screwdriver
- For use on interior doors where a push/pull function is required
Category: Door Hardware
Kwikset Pull Only Door Knob, Design: Tylo, Security Grade: 3, Knob Shape: Bell, Backset Type: Adjustable, Backset Size: 2-3/8 or 2-3/4 in, Edge Bore Diameter: 1 in, Cross Bore Diameter: 2-1/8 in, Door Thickness: 1-3/8 to 1-3/4 in, Re-Key Technology: Smartkey, Faceplate Size: 1 x 2-1/4 in, Strike Size: 2-1/4 in, Bolt Throw Size: 1/2 in, Door Handing: Left, Right, Surface Mounting, Zinc, Antique Brass, Projection Size: 2-19/32 in, Rose/Base Dimensions: 2-5/8 in Dia, Knob Diameter: 1-7/8 in, Commercial/Residential: Residential
| Backset Size | 2-3/8 or 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Tylo |
| Door Handing | Left Right |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Antique Brass |
| Knob Diameter | 1-7/8in |
| Knob Shape | Bell |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Surface |
| Projection Size | 2-19/32in |
| Re-Key Technology | Smartkey |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8 in Dia |
| Security Grade | 3 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Download PDF File |

Log In