We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 750A26D6ALRCS Keyed Entry Knob, Metal, Satin Chrome
SKU
ORG2202828
by KWIKSET
$58.72 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For use on exterior doors where keyed entry and security is needed
Category: Door Hardware
Store room lock for 1-3/8 to 1-3/4 in thick doors. Outside is unlocked only while key is turned. Inside knob is always free. Pin and tumbler 6-pin removable cylinder.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Chrome |
| Includes | (2) Keys |
| Key Type | Keyed |
| Keyway Type | KW1 |
| Length | 15.0in |
| Material | Metal |
| Security Grade | 2 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Round Corner |
| Suitable for | 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Doors |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4200 |
| UPC | 883351570039 |
| MPN | 750A26D6ALRCS |

Log In