We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 780 15 RCAL RCS K Deadbolt, Alike Key, 1-Cylinder, Steel, Satin Nickel
SKU
ORG9422296
by KWIKSET
$57.81 /3BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Add to a keyed knob or lever for additional security
- Features adjustable latch and deadbolt to fit all standard door preparations
- Patented side locking bar technology offers improved security by protecting against lock bumping, an attack technique used to defeat conventional pin and tumbler locks
- For right or left hand doors
Category: Door Hardware
Operated by key outside and thumb turn inside. Door Prep: 2-1/8 to 1-1/2 in crossbore, 1 in edge bore, 1 x 2-1/4 in latch face. Thk doorness: 1-3/8 to 1-3/4 in standard. 1-7/8 to 2-1/4 in optional. Cylinder: 5-pin SmartKey cylinder. Faceplate: 1 x 2-1/4 in. Strike: 1-1/4 x 3-5/8 in. Bolt: 1 in throw, stainless steel. Handing: Reversible for right or left hand doors. ANSI/BHMA: Grade 2. ADA: Interior turn piece meets 4.13.9 ADA requirements. Deadbolts with SmartKey in (denoted SMT) feature allow, in 3 steps, locks to be re-keyed to a spare set of keys. When the spare keys are done being used, the lock can be re-keyed back to the original set of keys, can continually be re-keyed.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Cylinder Type | 5-Pin |
| Dimensions | 2-1/2 in Dia x 15/16 in L |
| Door Thickness | 1-3/4 to 1-3/8in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Key Type | Alike |
| Keyway Type | K3 |
| Material | Steel |
| Number of Cylinders | 1 |
| Strike Size | 1-1/4 x 3-5/8in |
| Strike Type | Round Corner |
| Suitable for | Standard Doors |
| Throw Length | 1in |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6500 |
| UPC | 883351927109 |
| MPN | 780 15 RCAL RCS K |

Log In