We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Signature Series 785 15 RCAL V1 Deadbolt, 2 Grade, Metal, Satin Nickel, 2-3/8 to 2-3/4 in Backset, KW1 Keyway
SKU
ORG5989629
by KWIKSET
$164.26 /3BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Designer style and superior security with this Kwikset Signature Series product
- Deadbolt latch has round corner faceplate
- Latch has adjustable backset 2-3/8 to 2-3/4 in to fit all standard door preparations
- Easily installs in minutes with just a screwdriver
- Deadbolt operated by key on both sides
- For use on exterior doors where keyed entry and security is needed
Category: Door Hardware
Kwikset Signature Deadbolt, Double-Sided, Security Grade: 2, Number of Cylinders: 2, Cylinder Type: 6-Pin, Keyway Type: KW1, Re-Key Technology: SmartKey, Strike Type: Round Corner, Strike Size: 2-1/4 in H x 1 in W, Backset Type: Adjustable, Backset Size: 2-3/8 to 2-3/4 in, Latch Type: Round Corner, Faceplate Size: 1 x 2-1/4 in, Throw Length: 1 in, Cross Bore Diameter: 2-1/8 in, Edge Bore Diameter: 1 in, Projection Size: 1-1/8 in, Door Thickness: 1-3/8 to 1-3/4 in, Door Handing: Universal, Commercial/Residential: Residential, Metal, Satin Nickel, Dimensions: 2.6 in H x 2.6 in W x 1.125 in D, Includes: (2) Keys
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 6-Pin |
| Dimensions | 2.6 in H x 2.6 in W x 1.125 in D |
| Door Handing | Universal |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Includes | (2) Keys |
| Keyway Type | KW1 |
| Latch Type | Round Corner |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 2 |
| Projection Size | 1-1/8in |
| Re-Key Technology | SmartKey |
| Security Grade | 2 |
| Strike Size | 2-1/4 in H x 1 in W |
| Strike Type | Round Corner |
| Throw Length | 1in |
| Type | Double-Sided |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 883351685337 |
| MPN | 785 15 RCAL V1 |

Log In