We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 785SMTRCAL/RCS Deadbolt, 2 Grade, Keyed Alike Key, Steel, Polished Brass, 2-3/8 x 2-3/4 in Backset
SKU
ORG2807931
by KWIKSET
$72.99 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Features adjustable latch and deadbolt to fit all standard door preparations
- Add to a keyed knob or lever for additional security
- Featuring Smartkey security™, which protects against advanced break-in techniques and allows you to re-key your lock yourself in seconds
- Smartkey security™ is compatible with Kwikset keyway
- SmartKey cylinders feature a stainless steel side locking bar, racks and pins for increased strength and security
- Patented side locking bar technology offers improved security by protecting against lock bumping, an attack technique used to defeat conventional pin and tumbler locks
Category: Door Hardware
This double cylinder deadbolt is operated by a key on both sides.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Cross Bore Diameter | 1-1/2 x 2-1/8in |
| Cylinder Type | 6-Pin |
| Dimensions | 2-5/8 in H |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Polished Brass |
| Key Type | Keyed Alike |
| Keyway Type | KW1 K3 |
| Material | Steel |
| Number of Cylinders | 2 |
| Projection Size | 1-1/8in |
| Re-Key Technology | Smartkey |
| Security Grade | 2 |
| Strike Size | 1-1/8 in W x 3-5/8 in H |
| Strike Type | Round Corner |
| Suitable for | 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Doors |
| Throw Length | 1in |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 883351146579 |
| MPN | 785SMTRCAL/RCS |

Log In