We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 913 Series 913CNT 514 Electronic Deadbolt, 2 Grade, Keyed One Side Key, Zinc, Matte, KW1 Keyway
SKU
ORG8382244
by KWIKSET
$122.76 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Secured keyless entry convenience
- One touch locking
- Dramatically reduced interior size and sleek metal design
- 16 user codes plus master code feature for added security
- 10-digit backlit keypad with dedicated lock button
- SmartKey® technology, the lock you can re-key yourself in seconds in three easy steps
- SmartKey® re-key technology is compatible with Kwikset (KW1) keyway
- Patented side locking bar technology offers improved security by protecting against lock bumping, an attack technique used to defeat conventional pin and tumbler locks
- Installs in minutes with just a screw driver no hard wiring needed
Category: Home Doors & Hardware
Kwikset 913 Electronic Deadbolt, Smartcode, Design: Contemporary, Security Grade: 2, Power Source: Battery, Number of Cylinders: 1, Cylinder Type: Single, Keyway Type: KW1, Key Type: Keyed One Side, Re-Key Technology: Smart Key Security, Backset Type: Adjustable, Latch Type: Round Corner, Edge Bore Diameter: 1 in, Projection Size: 1.1875 in, Door Thickness: 1-3/8 to 2 in, Interior Locking: Turn Button, Number of User Codes: 16, Commercial/Residential: Residential, Bolt Type: Motorized, Keypad Included: Yes, Lighted Keypad: Yes, Zinc, Matte, Black, Dimensions: 4-7/16 in H x 2-25/32 in W x 1-3/16 in D
| Backset Type | Adjustable |
|---|---|
| Bolt Type | Motorized |
| Color | Black |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cylinder Type | Single |
| Design | Contemporary |
| Dimensions | 4-7/16 in H x 2-25/32 in W x 1-3/16 in D |
| Door Thickness | 1-3/8 to 2in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Finish | Matte |
| Interior Locking | Turn Button |
| Key Type | Keyed One Side |
| Keypad Included | Yes |
| Keyway Type | KW1 |
| Latch Type | Round Corner |
| Lighted Keypad | Yes |
| Material | Zinc |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of User Codes | 16 |
| Power Source | Battery |
| Projection Size | 1.1875in |
| Re-Key Technology | Smart Key Security |
| Security Grade | 2 |
| Type | Smartcode |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.3400 |
| UPC | 883351717137 |
| MPN | 913 CNT 514 |

Log In