We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset 953 OBN 15 SMTCD RCALFD Deadbolt, Satin Nickel, 2-3/8, 2-3/4 in Backset, 1-3/8 to 2 in Thick Door
SKU
ORG8381741
by KWIKSET
$204.95 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- SecureScreen™ patented technology to help prevent code detection from fingerprints on the touchscreen
- Keyless Entry, no more keys to hide and no keyway to pick or bump
- Alarm sounds after three incorrect codes are consecutively entered and the screen temporarily locks out
- Up to 16 customizable user codes for increased security mastercode improved user access code management
- Customized automatic door locking after 30 s for peace of mind
- Tamper-resistant interior cover prevent unauthorized access to programming buttons
- Sleek, low-profile design with a glass-like surface
- Keyless convenience enter your home with user codes instead of having to carry keys
- Advanced touchscreen ultra-responsive to touch for instant screen display and fast usercode entry
- Low battery alerts audible beep and visual flash when batteries are low
Category: Home Doors & Hardware
The Obsidian touchscreen electronic deadbolt is a keywayless, low-profile, one-touch locking motorized deadbolt. With your personalized code, you can enter your home with the convenience of keyless entry and the LED illumination provides increased visibility. It features patented SecureScreen technology to prevent code detection from fingerprints on the touchscreen. Obsidian is easy to install, program and use and operates on 4 AA batteries.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Dimensions | 2-11/16 in W x 5-3/4 in H Exterior 2-25/32 in W x 3-7/32 in H Interior |
| Door Thickness | 1-3/8 to 2in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Latch Type | Round Corner Adjustable |
| Number of User Codes | 16 |
| Power Source | Battery |
| Projection Size | 13/16 in Exterior 2-3/32 in Interior |
| Strike Size | 2-3/4 x 2-1/8in |
| Strike Type | Round Corner |
| Throw Length | 1in |
| Type | Electronic |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.2000 |
| UPC | 883351618762 |
| MPN | 953OBN 15 SMTC |

Log In