We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Pasadena Series F-529-7PDS Pull-Down Kitchen Faucet, 1.8 gpm, 1-Faucet Handle, Stainless Steel, Lever Handle
SKU
ORG8496200
by Kwikset
$292.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Two-function pull-down sprayer
- Accudock spray head docking
- Flex-line supply lines
- 360 deg rotating spout
Category: Kitchen Faucets
Kwikset Pasadena Pull-Down Kitchen Faucet, 1.8 gpm, Deck Thickness: 3 in, Spout Type: Rotating, Spout Reach: 9-1/32 in, Spout Height: 15-1/2 in, Lever Handle, Number of Faucet Handles: 1, Stainless Steel
| Deck Thickness | 3in |
|---|---|
| Flow Rate | 1.8gpm |
| Handle Type | Lever |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Faucet Handles | 1 |
| Spout Height | 15-1/2in |
| Spout Reach | 9-1/32in |
| Spout Type | Rotating |
| Brand | Kwikset |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.7000 |
| UPC | 038877576786 |
| MPN | F5297PDS |

Log In