We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Signature Series 720ADL-11P Passage Lever, 2 Grade, Venetian Bronze
SKU
ORG9010505
by KWIKSET
$57.20 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Features an adjustable latch to fit all standard door preparations
- Concealed screws on interior and exterior lever
- Fully reversible lever fits both right-handed and left-handed doors
- For closet and hall door
Category: Door Hardware
Stylish and timeless, Ashfield's vintage inspired design brings together time honored country traditions.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Venetian Bronze |
| Handle Type | Knob |
| Key Type | Non-Keyed |
| Lever Length | 4-3/16in |
| Lock Type | Non-Locking |
| Material | Zinc |
| Projection Size | 2-9/16in |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8in |
| Security Grade | 2 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Round Corner |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4200 |
| UPC | 042049696899 |
| MPN | 720ADL-11P |

Log In