We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Signature Series 730H11PRCALBX Privacy Door Knob, Venetian Bronze
SKU
ORG4582474
by KWIKSET
$41.32 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Features adjustable latch to fit all standard door preparations
- Exposed screws on the exterior knob
Category: Door Hardware
Elegance meets durability in the traditional Hancock. Its look, as well as its workmanship is designed to last.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Dimensions | 2-3/8 in W x 2-5/8 in H |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Venetian Bronze |
| Length | 5.94in |
| Projection Size | 2-1/2in |
| Re-Key Technology | Smartkey |
| Security Grade | 2 |
| Strike Size | 2-1/4in |
| Strike Type | Full Lip |
| Suitable for | Bedroom Bathroom Doors |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 883351556309 |
| MPN | 730H11PRCALBX |

Log In