We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Signature Series 788LL 15 LH CP Half Inactive/Dummy Lever, Steel, Satin Nickel
SKU
ORG2006617
by KWIKSET
$33.52 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Installs in minutes with screwdriver
- Intended for use on interior doors where only a push or pull function is required
- Concealed screws on the lever
Category: Door Hardware
This proven leader retains the exquisitely elegant Lido scroll and makes a stylish design statement.
| Commercial/Residential | Residential |
|---|---|
| Door Handing | Left |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Lever Length | 3-3/4in |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Surface |
| Projection Size | 1-29/32in |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8in |
| Security Grade | 2 |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9300 |
| UPC | 883351044745 |
| MPN | 788LL 15 LH CP |

Log In