We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Signature Series 788PML-15 LH Half Inactive/Dummy Lever, Zinc, Satin Nickel
SKU
ORG0753558
by KWIKSET
$39.27 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Installs in minutes with just a screwdriver
- Concealed screws on the lever
- Intended for use on interior doors where only a push or pull function is required
Category: Door Hardware
Evoking a sense of antiquity, the Pembroke delivers style with the assurance of solid craftsmanship.
| Commercial/Residential | Residential |
|---|---|
| Door Handing | Left |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Lever Length | 4-7/32in |
| Lock Type | Turnbutton |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Surface |
| Projection Size | 2-23/32in |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8in |
| Security Grade | 2 |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4500 |
| UPC | 883351094559 |
| MPN | 788PML-15 LH |

Log In