We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Signature Series 788TNL15LH Half Inactive/Dummy Lever, Steel, Satin Nickel
SKU
ORG2835635
by KWIKSET
$30.06 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Installs in minutes with just a screwdriver no hard wiring required
- Concealed screws on the lever
- Intended for use on interior doors where only a push or pull function is required
Category: Door Hardware
Tustin's fashionable wave silhouette design is the ideal complement to homes with inspired style.
| Commercial/Residential | Residential |
|---|---|
| Door Handing | Left |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Lever Length | 4-7/32in |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Surface |
| Projection Size | 2-3/32in |
| Rose/Base Dimensions | 2-5/8in |
| Security Grade | 2 |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7000 |
| UPC | 883351102650 |
| MPN | 788TNL15LH |

Log In