We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
KYDZ Ladderback Chair, 12" Seat Height, Natural Maple Seat/Back, Natural Maple Base, 2/Carton
SKU
JNT5912JC2
by Jonti-Craft
$218.42 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Solid hardwood construction means added safety for children.
- Ladderback rails are spaced for child safety.
- Sturdy plastic glides won't rust or snag carpets.
- Natural finish.
Category: Home Chairs & Stools
Solid hardwood construction means added safety for children. Ladderback rails are spaced for child safety. Sturdy plastic glides won't rust or snag carpets. Natural finish. Recommended Application Area(s): Classroom & Training; Seat Color: Natural Maple; Back Color: Natural Maple; Color Family: Maple.
| Arms Included | No |
|---|---|
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Natural Maple |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Surface Material | Dowel-Pinned Hardwood |
| Back Surface Material Family | Wood |
| Base/Frame Color | Natural Maple |
| Base/Frame Material(s) | Maple |
| Caster/Glide Details | Four Plastic Glides |
| Color Family | Maple |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Classroom Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 13.5" |
| Overall Height Maximum | 24.25" |
| Overall Width Maximum | 14" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Classroom & Training |
| Seat Color | Natural Maple |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 12" |
| Seat Surface Material | Dowel-Pinned Hardwood |
| Seat Surface Material Family | Wood |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Brand | Jonti-Craft |
|---|---|
| Weight (lbs) | 22.0000 |
| UPC | 743080017543 |
| MPN | 5912JC2 |

Log In