We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
La Crosse WS-9160U-IT-CBP Weather Station, -39.8 to 139.8 deg F, Digital Display
SKU
ORG9669797
by LA CROSSE
$40.88 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 12/24 hrs time display
- Three channels for optional multiple sensors
- Low-battery indicators
- Indoor/outdoor temperature (deg F/deg C)
- Min/max temperature records
Category: Thermometers & Clocks
La Crosse Technology's wireless thermometer features extra large, easy-to-read digits in a small, sleek case. Track indoor/outdoor temperature and min/max records with ease.
| Display Size | 3.31 in L x 0.89 in W x 5.87 in H |
|---|---|
| Display Type | Digital |
| Includes | TX29U-IT Wireless Outdoor Temperature Sensor |
| Sensor Size | 1.5 in L x 0.83 in W x 5 in H |
| Sensor Type | Wireless |
| Temperature Rating | -39.8 to 139.8deg F |
| Wireless Range | Up to 330ft |
| Wireless Signal | 915MHz |
| Brand | LA CROSSE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| UPC | 757456074641 |
| MPN | WS-9160U-IT-CBP |

Log In