We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Laminate Angled Center Drawer, 22w x 15.38d x 2.5h, Natural Maple
SKU
HON1522D
by HON
$141.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easy-care laminate is spill-, scratch- and stain-resistant.
- Angled front with 30 back slant.
- 12" drawer extension on ball bearing slide suspension.
Category: Office Furniture Hardware
Expand your storage capabilities with this durable center drawer. Easy-care laminate is spill-, scratch- and stain-resistant. Angled drawer front with 30 back slant. Drawer extends 12" on ball bearing slide suspension. Color: Natural Maple; Color Family: Maple; Overall Width: 22"; Overall Depth: 15.38".
| Color Family | Maple |
|---|---|
| Color(s) | Natural Maple |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Edge Detail Profile | Angled Front |
| For Use With | HON® Laminate Series Double Pedestal Desks and/or Desk Shell; HON® Laminate Series Single Pedestal Desk; HON® Laminate Series Kneespace Credenza; HON® Laminate Series Single Pedestal Credenza; HON® Laminate Series Return |
| Global Product Type | Open-Format Center Utility Drawers |
| Material(s) | Laminate |
| Overall Depth | 15.38" |
| Overall Height | 2.5" |
| Overall Width | 22" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.0000 |
| UPC | 020459289023 |
| MPN | 1522D |

Log In