We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 000-05278-CWP Inlet with Cover, 2 -Pole, 125 V, 15 A, NEMA: NEMA 5-15R, Brown
SKU
ORG4589727
by Leviton
$30.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For outdoor security, landscape, accent and holiday lighting
Leviton Inlet with Cover, 125 V, 15 A, 3 W Wattage, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R, Flush Mounting, Thermoplastic, Brown
| Color | Brown |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 3W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3200 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477018712 |
| MPN | 001-05278-CWP |

Log In