We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 000-115PV-000 Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15P, Yellow
SKU
ORG5772645
by Leviton
$16.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For apartments, homes and mobile homes.
Leviton Electrical Plug, Non-Polarized, 125 V, 15 A, 2 Pole, 2 Wires, 15/64 to 21/32 in Cable/Wire, Grounding Type: Non-Grounded, -40 to 65 deg C Operating, Cord Mounting, PVC, Yellow, NEMA 1-15P
| Cable/Wire Size | 15/64 to 21/32in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Cord |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 65deg C |
| Type | Non-Polarized |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477840832 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | 000-115PV-000 |
| Brand | Leviton |

Log In