We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 000-515PR-000 Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 5-15P, Black
SKU
ORG4591343
by Leviton
$16.83 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton Electrical Plug, Straight Blade, 125 V, 15 A, 2 Pole, 3 Wires, 15/64 to 45/64 in Cable/Wire, Grounding Type: Grounded, -40 to 60 deg C Operating, Cord Mounting, Rubber, Black, Dimensions: 2.77 in L x 1.54 in W, NEMA 5-15P
| Cable/Wire Size | 15/64 to 45/64in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2.77 in L x 1.54 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Rubber |
| Mounting Type | Cord |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477841426 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| MPN | 000-515PR-000 |
| Brand | Leviton |

Log In