We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 000-515PV-000 Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 5-15P, Yellow
SKU
ORG4591350
by Leviton
$16.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Hinged design provides fast, easy assembly
- Accepts AWG SJ 16/3
- Unique dimpled body provides a secure hinge grip
- Built-in cord grip adjusts automatically for use with 18 to 12 AWG
- For replacement of plugs on tools, appliances and extension cords
Leviton Electrical Plug, Straight Blade, 125 V, 15 A, 2 Pole, 3 Wires, 15/64 to 21/32 in Cable/Wire, Grounding Type: Grounded, -40 to 60 deg C Operating, Cord Mounting, PVC, Yellow, Dimensions: 1.94 in L x 1.54 in W, NEMA 5-15P
| Cable/Wire Size | 15/64 to 21/32in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.94 in L x 1.54 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Cord |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477841242 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| MPN | 000-515PV-000 |
| Brand | Leviton |

Log In