We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 000-620PA-000 Armored Plug, 2 -Pole, 20 A, 250 V, NEMA: NEMA 6-20P, Yellow
SKU
ORG4591434
by Leviton
$17.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For garages, shops and rough duty work with hard floors.
Leviton Armored Plug, Straight Blade, 250 V, 20 A, 2 Pole, 3 Wires, 15/64 to 21/32 in Cable/Wire, Grounding Type: Grounded, -40 to 60 deg C Operating, PVC, Yellow, Dimensions: 1.89 in L x 1.55 in W, NEMA 6-20P
| Cable/Wire Size | 15/64 to 21/32in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 1.89 in L x 1.55 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | PVC |
| NEMA Configuration | NEMA 6-20P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 250V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477842720 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| MPN | 000-620PA-000 |
| Brand | Leviton |

Log In