We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 001-85009-000 Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 2 -Gang, Thermoset, Brown, Smooth
SKU
ORG4590717
by Leviton
$16.10 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For residential applications.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Switch Plates
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
| Color | Brown |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Device |
| Number Of Gangs | 2 |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 7/32in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| UPC | 078477151402 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | 001-85009-000 |
| Brand | Leviton |

Log In