We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 001-88014-000 Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 0.22 in Thick, 1 -Gang, Thermoset Plastic, White, Smooth
SKU
ORG4591061
by Leviton
$14.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For commercial/residential applications.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Blank Plates
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset Plastic |
| Mounting Type | Box |
| Number Of Gangs | 1 |
| Thickness | 0.22in |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| UPC | 078477772997 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | 001-88014-000 |
| Brand | Leviton |

Log In