We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 001-T5248-ICP Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, Ivory
SKU
ORG7017940
by Leviton
$15.20 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Shutter mechanism inside the receptacle blocks access to the contacts unless a two or three prong plug is inserted
- TR symbol on the strap or body of device meets NEC requirement
- Selection includes residential, commercial, hospital and industrial-grade receptacles
- Heavy-duty construction offers long, trouble-free service life
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Leviton's comprehensive residential-grade receptacles portfolio includes devices rated for all residential applications in a variety of standard configurations. They are produced in an array of colors in both decora and traditional styles. All duplex receptacles are designed with thermoplastic construction and feature a shallow build for maximum wiring room. Each duplex is also equipped with break-off plaster ears and tabs to allow for easy alignment and two-circuit conversion.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.06 in L x 1.55 in W x 0.98 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14AWG |
| Wiring Type | Push-In |
| Download PDF File |
| UPC | 078477672570 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | 001-T5248-ICP |
| Brand | Leviton |

Log In