We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 002-48643-00E Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15P, Black
SKU
ORG4589875
by Leviton
$15.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton Electrical Plug, Non-Polarized, Short Flat, 125 V, 15 A, 2 Pole, 2 Wires, 1/8 in Cable/Wire, Grounding Type: Non-Grounded, Cord Mounting, Vinyl, Black, NEMA 1-15P
| Cable/Wire Size | 1/8in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 15A |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Vinyl |
| Mounting Type | Cord |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Type | Non-Polarized Short Flat |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477327869 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| MPN | 002-48643-00E |
| Brand | Leviton |

Log In