We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 010-78001-000 Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Thermoset, Light Almond, Smooth
SKU
ORG0871939
by Leviton
$15.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy-to-clean smooth finish
- Non-combustible construction
- Individual plastic wrapping to protect wallplate surface
- Color matched metal mounting screws are supplied in an envelope to protect plate from scratches
- For commercial and residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Switch Plates
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily. Leviton offers traditional wallplates in a vast array of colors and configurations.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Device |
| Number Of Gangs | 1 |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 7/32in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| UPC | 078477275405 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | 010-78001-000 |
| Brand | Leviton |

Log In