We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 012-05410-000 Cord Switch, 3 A, 125 V, Phenolic, Brown
SKU
ORG0871830
by Leviton
$17.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, In-Line Switches
Leviton Cord Switch, 125 V, 3 A, 0.5 hp Wattage, 1 Pole, -40 to 120 deg C, Phenolic, Brown, Dimensions: 2-1/2 in L x 27/32 in W x 1-7/32 in D
| Color | Brown |
|---|---|
| Current Rating | 3A |
| Dimensions | 2-1/2 in L x 27/32 in W x 1-7/32 in D |
| Material | Phenolic |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -40 to 120deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 0.5hp |
| Download PDF File |
| UPC | 078477237205 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| MPN | 012-05410-000 |
| Brand | Leviton |

Log In