We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 015-00102-00P Polarized, Swivel Triple Cube Tap Cord Connector, 125 V, 15 A, Thermoplastic
SKU
ORG7519168
by Leviton
$16.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Leviton plugs and connectors are rugged and easy to wire
- They are offered in polarized and non-polarized versions and in all NEMA configurations
Leviton Cord Connector, Polarized, Swivel Triple Cube Tap, 125 V, 15 A, 2 Pole, 2 Wires, 1/4 in Cable/Wire, Grounding Type: Non-Grounded, Thermoplastic, Brown, NEMA 1-15R
| Cable/Wire Size | 1/4in |
|---|---|
| Color | Brown |
| Current Rating | 15A |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Type | Polarized Swivel Triple Cube Tap |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477031629 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | 015-00102-00P |
| Brand | Leviton |

Log In