We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 016-00102-0WP Polarized Connector, 125 V, 15 A, Thermoplastic
SKU
ORG7519176
by Leviton
$16.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Unique rivet assembly, permanently bonds head to blade
- Head will stay square for life of product
- Extruded aluminum 3/16 in blade and head thickness
- Clear protective anodized finish will not rust or corrode
- Screened, thermal-bonded black 1/8 in graduations
- Large, bold easy reading graduations
Leviton Electrical Connector, Polarized, 125 V, 15 A, 2 Pole, 2 Wires, 1/4 in Cable/Wire, Grounding Type: Non-Grounded, Thermoplastic, White, NEMA 1-15R
| Cable/Wire Size | 1/4in |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 15A |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Type | Polarized |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| Brand | Leviton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| UPC | 078477031636 |
| MPN | 016-00102-0WP |

Log In