We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 021-02323-0PB Twistlocking Connector, 250 V, 20 A, Nylon
SKU
ORG8650186
by Leviton
$28.03 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton's Industry-leading locking devices, such as our black and white line of industrial-grade plugs and connectors and receptacles, offer superior performance, long-lasting reliability and other features that are backed by a lifetime warranty.
Leviton's Industry-leading locking devices, such as our black and white line of industrial-grade plugs and connectors and receptacles, offer superior performance, long-lasting reliability and other features that are backed by a lifetime warranty.
| Cable/Wire Size | 3/8 to 23/32in |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 2.47 in L x 2.08 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Nylon |
| NEMA Configuration | NEMA L6-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 250V |
| Wattage Rating | 2hp |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477419250 |
| MPN | 021-02323-0PB |

Log In