We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 021-05256-0PB 3-Prong Electrical Plug, 125 V, 15 A, Nylon
SKU
ORG8650327
by Leviton
$21.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton's industrial-grade straight blade devices are built to provide unparalleled quality and superior performance in the most severe industrial settings. Leviton combines the best materials available with superior production standards to produce a broad selection of straight blade devices of unmatched flexibility and dependability.
Leviton's industrial-grade straight blade devices are built to provide unparalleled quality and superior performance in the most severe industrial settings. Leviton combines the best materials available with superior production standards to produce a broad selection of straight blade devices of unmatched flexibility and dependability.
| Cable/Wire Size | 15/64 to 45/64in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2-1/2 in L |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Cord |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Type | 3-Prong |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477519912 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| MPN | 021-05256-0PB |
| Brand | Leviton |

Log In