We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 021-05259-0PB Cord Connector, 125 V, 15 A, Nylon
Delivered in 2-4 business days
When it comes to the demanding nature of today's commercial and industrial electrical environments, ruggedness and ease of installation are the features you look for first in any line of plugs and connectors. Leviton's Python straight-blade plugs and connectors hold up under the most exacting requirements, the toughest conditions, the roughest handling. Python's exceptional design features meet your needs for a quick, easy-to-wire plug and connector system, a must in today's faced-paced world where lost minutes on a job can translate into lost profits.
When it comes to the demanding nature of today's commercial and industrial electrical environments, ruggedness and ease of installation are the features you look for first in any line of plugs and connectors. Leviton's Python straight-blade plugs and connectors hold up under the most exacting requirements, the toughest conditions, the roughest handling. Python's exceptional design features meet your needs for a quick, easy-to-wire plug and connector system, a must in today's faced-paced world where lost minutes on a job can translate into lost profits.
| Cable/Wire Size | 15/64 to 45/64in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.98 in L x 1.53 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Nylon |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477519929 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| MPN | 021-05259-0PB |
| Brand | Leviton |

Log In