We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 026-05266-0PB Electrical Plug, 125 V, 15 A, Nylon
SKU
ORG8650343
by Leviton
$20.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton's black and white line of industrial-grade plugs and connectors offer superior performance, long-lasting reliability and features that are backed by a lifetime warranty. Available in many NEMA and non-NEMA configurations, you'll be sure to find the right device for your needs.
Leviton's black and white line of industrial-grade plugs and connectors offer superior performance, long-lasting reliability and features that are backed by a lifetime warranty. Available in many NEMA and non-NEMA configurations, you'll be sure to find the right device for your needs.
| Cable/Wire Size | 15/64 to 11/16in |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2.76 in L x 1.49 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Cord |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477515747 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1800 |
| MPN | 026-05266-0PB |
| Brand | Leviton |

Log In