We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 061-05029-00I Single Receptacle, 15 A, Ivory
SKU
ORG8650251
by Leviton
$21.11 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton Single Receptacle, 250 V, 15 A, 0.5 hp, 2 -Pole, 3 -Wire, 14 to 10 AWG, IP Rating: NEMA 6-15R, -40 to 60 deg C Operating, Nylon, Ivory, 4.06 in L x 1.56 in W x 1.09 in D Dimensions
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Single Receptacles
Leviton Single Receptacle, 250 V, 15 A, 0.5 hp Wattage, 2 Pole, 3 Wires, 14 to 10 AWG Wire, NEMA 6-15R, -40 to 60 deg C Operating, Nylon, Ivory, Dimensions: 4.06 in L x 1.56 in W x 1.09 in D
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.06 in L x 1.56 in W x 1.09 in D |
| Material | Nylon |
| NEMA Configuration | NEMA 6-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 250V |
| Wattage Rating | 0.5hp |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Download PDF File |
| UPC | 078477207604 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | 071-05029-00I |
| Brand | Leviton |

Log In