We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 1451-2T Switch, 120 V, Flush Mounting, Thermoplastic, Light Almond
SKU
ORG7017569
by Leviton
$15.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Faster installation with combination of side wiring and quickwire push-in wiring
- Quickwire accepts conductors up to #14 AWG
- Side wire accepts conductors up to #12 AWG
- Large head triple-drive combination screws (Standard, Phillips, Robertson) for fast wiring installation
- Impact-resistant, durable thermoplastic toggle and frame
- For residential applications
Tried-and-true toggle designs, Leviton residential-grade AC quiet switches cover all the bases; they install easily and are available in standard and illuminated versions. Their toggles and frames are constructed of impact-resistant thermoplastic and they feature large head, hardened triple-drive screws for easy installation. Leviton's traditional switches are compatible with a wide range of Leviton plastic and metal wallplates.
| Actuator Type | Toggle |
|---|---|
| Color | Light Almond |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.2 in L x 1.31 in W x 1.01 in D |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Push-In |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 0.5hp |
| Download PDF File |
| UPC | 078477273111 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| MPN | 208-01451-02T |
| Brand | Leviton |

Log In