We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 242-16252-00W Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, White
SKU
ORG7018443
by Leviton
$21.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton's line of heavy-duty specification-grade receptacles are designed and manufactured to withstand the most demanding environments. Available in a wide variety of configurations, including isolated ground, tamper-resistant. These commercial-grade devices are the electrical contractor's choice for use in hotels, schools, hospitals and commercial office buildings.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Leviton's line of heavy-duty specification-grade receptacles are designed and manufactured to withstand the most demanding environments. Available in a wide variety of configurations, including isolated ground, tamper-resistant. These commercial-grade devices are the electrical contractor's choice for use in hotels, schools, hospitals and commercial office buildings.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 3.81 in L x 1.71 in W x 1.07 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Polyester |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Download PDF File |
| UPC | 078477819685 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| MPN | 012-16252-00W |
| Brand | Leviton |

Log In