We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 302-05320-0CP Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, Brown
SKU
ORG9103987
by Leviton
$15.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Terminal screws accept up to #12 copper or copper-clad wire
- Quickwire push-in terminals accepts #14 solid copper wire only
- Double-wipe power contacts for maximum conductivity and plug retention
- Thermoplastic construction
- Heavy-gauge rust-resistant steel mounting strap
- Shallow design for maximum wiring room
- Break-off plaster ears for excellent flush alignment
- Captive mounting screws
- Break-off tabs allow easy two-circuit conversion
- All screws backed out
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Leviton's comprehensive residential-grade receptacles portfolio includes devices rated for all residential applications in a variety of standard configurations. They are produced in an array of colors in both decora and traditional styles. All duplex receptacles are designed with thermoplastic construction and feature a shallow build for maximum wiring room. Each duplex is also equipped with break-off plaster ears and tabs to allow for easy alignment and two-circuit conversion.
| Color | Brown |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.20 in L x 1.33 in W x 0.94 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 10AWG |
| Wiring Type | Push-In Side |
| Download PDF File |
| UPC | 078477151303 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | 302-05320-0CP |
| Brand | Leviton |

Log In