We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 6098-PG Lamp Holder, 250 V, 660 W, Aluminum Contact, Phenolic Housing Material, Brass
SKU
ORG4995809
by Leviton
$16.62 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Home Lighting
Leviton Lamp Holder, One-Circuit, Lamp Type: Incandescent, Base Type: Medium, 250 V, Wattage Rating: 660 W, Contact Material: Aluminum, Screw Connection, Housing Material: Phenolic, Pipe Mounting, Polished Gilt, Brass, Dimensions: 5-1/2 in L x 1-1/4 in W x 2-1/2 in D
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | Brass |
| Connection Type | Screw |
| Contact Material | Aluminum |
| Dimensions | 5-1/2 in L x 1-1/4 in W x 2-1/2 in D |
| Finish | Polished Gilt |
| Housing Material | Phenolic |
| Lamp Type | Incandescent |
| Mounting Type | Pipe |
| Type | One-Circuit |
| Voltage Rating | 250V |
| Wattage Rating | 660W |
| Download PDF File |
| Brand | Leviton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| UPC | 078477844038 |
| MPN | C20-06098-0PG |

Log In