We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 78004 Single Receptacle Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Thermoset, Light Almond, Smooth
SKU
ORG4591574
by Leviton
$14.75 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For commercial or residential applications.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Single Outlet
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Hole Size | 1-13/32in |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Suitable for | Traditional Leviton Devices |
| Thickness | 0.22in |
| Type | Locking Straight Blade |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| UPC | 078477277607 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | 000-78004-000 |
| Brand | Leviton |

Log In