We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 78005 Combination Wallplate, 4-1/2 in L, 4-9/16 in W, 2 -Gang, Thermoset Plastic, Light Almond, Smooth
SKU
ORG4589909
by Leviton
$16.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For commercial and residential applications.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Combo Plates
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset Plastic |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Suitable for | Duplex Receptacle Toggle Switch |
| Thickness | 0.22in |
| Type | Standard |
| Width | 4-9/16in |
| Download PDF File |
| UPC | 078477277614 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| MPN | 000-78005-000 |
| Brand | Leviton |

Log In